Zůstat v partnerském vztahu, když se v něm objeví nespokojenost, nevěra, či manipulace, nebo z něho odejít?

8.4. 2021Eva Rosecká126x0

Do vaší mysli se čím dál častěji vkrádá myšlenka, že by bylo nejlepší řešení od současného partnera odejít a začít nový partnerský vztah. Ukrývají se opravdu pocity štěstí, po kterých prahnete, v novém vztahu? Když do vztahu vstoupí nevěra, je lepší pracovat na jeho restartu, nebo ho ukončit? Jak poznat, kdy dát partnerskému vztahu ještě šanci a pracovat na něm? Kdy ze vztahu už doopravdy odejít?

Partnerský vztah vás má rozvíjet

Fungující partnerský vztah je takový, kde máte prostor na rozvíjení sebe sama, na své aktivity, na své talenty. Mezi vámi a partnerem je nastolená vzájemná důvěra, láska i úcta. Komunikace se stáčí nejen k událostem všedního dne, ale také k vašim snům a plánům do budoucna, o kterých si spolu vzájemně povídáte. Ve vašem vztahu vládne harmonická atmosféra, porozumění a tolerance.

S rodinou i přáteli jste v pravidelném kontaktu a tuto možnost si vzájemně neupíráte. Svůj volný čas dokážete trávit odděleně, ale také společně. Na partnerském vztahu pracujete vy i váš partner a to dohromady.

Partner je vaším zrcadlem!

Partner vám zrcadlí vaše vnitřní témata. Dává vám lekce, které bolí; zasáhnou vás jako šíp přímo do srdce; ukážou vám vaši sebe-hodnotu; ověří vaše hodnoty, názory a postoje; otevřou vaše vnitřní zranění; ale ukážou vám také nové možnosti; nebo vás zavedou k novým zážitkům.

Díky těmto lekcím si uvědomíte, jakou obrovskou vnitřní silou disponujete. Jen si zodpovězte otázku: „Co ve vašem partnerském vztahu vypadalo na první pohled beznadějně, ale díky své vnitřní síle jste to zvládla překonat?“. Tyto lekce vás posouvají vzhůru na vaší cestě životem.

Když vedete partnera vzhůru do oblak, ale on s vámi jít nechce

Představte si situaci, že váš partner přišel domů ze zaměstnání. První věc, kterou chcete VY, je, si s ním popovídat o jeho dni v zaměstnání (co prožil, jak se měl), jenže on sedí uvelebený na gauči a dívá se na svůj oblíbený seriál v televizi a vám věnuje minimální pozornost. Druhý den mu navrhnete, že místo sledování seriálu byste mohly jít na společnou procházku, když je venku slunečný den s azurovým nebem. Třetí den ho místo sledování seriálu pozvete do místní restaurace na vychlazené pivo.

S předkládanými návrhy u svého partnera neuspějete, ani jeden den; i když se velmi snažíte. Seriál v televizi je pro partnera priorita. Nevzdáváte se svých návrhů, protože věříte, že prolomíte partnerovu netečnost. Snažíte se mu tak ukázat nové pohledy na svět, jelikož celý svět se neukrývá jen v seriálu v televizi.

A teď, co se s vámi a vaším partnerem stane? Partner svůj životní styl jednoduše měnit nechce (když by ho chtěl změnit, tak změnu i díky vaší iniciativě uskuteční); jemu vše vyhovuje tak, jak to je. Vy se dříve či později vyčerpáte tím, že mu stále budete ukazovat nové možnosti.

Proč tomu tak je? Protože vy se nacházíte například na úrovni 10, kdežto váš partner na úrovni 3, když si představíte osu začínající nulou. On za vámi na desátou úroveň jednoduše šplhat nechce. Partner se změní tehdy, až si sám uvědomí, že změnu opravdu chce.

V tomto bodě máte tedy na výběr ze dvou možností; buď dáte současnému vztahu šanci a zůstanete v něm i nadále i za cenu, že partnera nezměníte; nebo z něj odejdete. Rozhodnutí je vždy jen na vás a více se mu budu věnovat níže, v pasáži Všechna rozhodnutí jsou pouze na vás, nikdo jiný za vás rozhodovat nemůže!.

Když vztahem zahýbe nevěra

Jakmile do vztahu vstoupí nevěra, naruší se vzájemná důvěra, která je velmi křehká. Nevěra váš partnerský vztah prověří, zda dokážete nejen odpustit, ale především na něm společně pracovat a znovu ho obnovit; nebo ho poškodí do takové míry, že ho chcete jen ukončit. Nevěra pramení z dlouhodobé nespokojenosti ve vztahu a není chybou jen jednoho partnera.

Když se ve vztahu objeví manipulace

Manipulace je velmi náročné téma, které by vydalo na samostatný článek, proto se manipulaci nyní chci věnovat pouze okrajově, ale přitom nevynechat klíčové podněty.

Manipulátor je partner, který ví, jak s vámi manipulovat, jak vás vmanévrovat přesně tam, kam chce, a k tomu používá např. lichotky, výčitky, vytváření závislosti a další formy manipulace.

Manipulátor vám snižuje sebevědomí (moje osobní zkušenost s manipulátory mimo partnerský vztah je, že poznají, jak silné sebevědomí máte, a od tohoto poznatku se pak odvíjí konkrétní formy manipulace). A zde se právě otevírá váš osobní prostor pro zvyšování vašeho sebevědomí.

Samozřejmě, že manipulátorovi ve vztahu se nelíbí, když ho s jeho manipulací konfrontujete, a chcete ji ukončit (projevy mohou být nejen psychické, ale také fyzické). Nicméně pokud mu ukážete, že jste si vybudovala určité sebevědomí, a že sebou nenecháte „orat“, jeho vliv na vás se zmenší. Vymanit se z vlivu manipulátora se nestane po mávnutí kouzelného proutku, proto doporučuji se také obrátit na odborníky, kteří vám pomohou se manipulaci bránit, nebo si přečíst knihy či odborné články na toto téma.

Když utíkáte z nespokojeného partnerského vztahu do nového vztahu

Z vašeho současného partnerského vztahu se vytratila jiskra, porozumění, společně trávený volný čas, či vzájemná komunikace a vám se do mysli vkrádá myšlenka, že by bylo lepší současného partnera opustit a jít hledat nový vztah – protože v něm by bylo všechno to, po čem toužíte (jiskra, porozumění, společný volný čas, vzájemná komunikace atd.). V představě je všechno růžové, ale po ní nastává vystřízlivění, kdy se ukáže bleděmodrá realita.

Hledat štěstí v novém partnerském vztahu není vždy řešením. Neplatí rovnice: nový partner = pocity štěstí, životní spokojenost. Mnohem lepší je pracovat na svém současném vztahu a vrátit do něj to, co vám chybí.

Věděli jste, že jiskru je možné znovu zažehnout, když byla v počátku vztahu? Z malé jiskry může vzniknout neuhasitelný plamen. Pokud jiskra na počátku vztahu nebyla, oheň se těžko rozdmýchá.

Jednou jsem četla rozhovor manželů ve věku cca 80 – 90 let, kde se jich redaktor ptal, jaký je jejich recept na dlouhodobý a spokojený vztah. Paní mu odpověděla, že soužití nebylo vždy jednoduché. Svůj vztah museli „lepit“ a být k sobě navzájem tolerantní. Rozvod v jejich době nepřicházel v úvahu.

Ve vztahu je důležitá komunikace, proto jeden názorný příklad za všechny. S partnerem jste domluvená, že se v konkrétní hodinu sejdete na vlakovém nádraží u tabule oznamující odjezdy vlaků. Informace je jasná a banální.

Když nastane očekávaná hodina, jste vy i váš partner na nádraží každý u odjezdů, jenže vznikla chyba v komunikaci a vy čekáte u odjezdů vlaků v prvním patře a váš partner v přízemí na stejném vlakovém nádraží.

Vy můžete být naštvaná na svého partnera, že není na místě, kde jste vy a on může být naštvaný na vás, že nejste tam, kde je on, i když informace byla jasná. Oba dva vás to může rozladit, jelikož vás bude tlačit čas odjíždějícího vlaku. A vaše rozladění pak ovlivňuje celou jízdu vlakem.

A teď si vezměte, že v partnerském vztahu se řeší mnohem důležitější věci, než je společná jízda vlakem.

Na svém současném vztahu můžete pracovat buď sama společně s partnerem bez odborníka, nebo s odborníkem (kouč, terapeut) – zde doporučuji podívat se na reference a daný odborník vám opravdu musí lidsky i profesionálně sedět, jinak může být napácháno více škody než užitku.

S utíkáním z nespokojeného vztahu do nového vztahu souvisí také pocity štěstí a vnitřní spokojenosti. Moje životní učitelka říká, že právě tyto pocity si nosíme v sobě a i na té nejkrásnější pláži na světě nás můžou dostihnout chmury. Pocity štěstí a vnitřní spokojenosti máte ve svém nitru, nikde jinde je prostě nenajdete.

Když vám radí rodina a přátelé, jak máte se svým životem naložit

Vaše okolí to s vámi myslí dobře, jelikož jim na vašem štěstí záleží, proto vám poskytnou nevyžádané rady tipu co a jak byste měla udělat, jenže přitom zapomínají na jednu důležitou věc – oni nežijí váš život, nechodí každý den ve vašich botách, tedy nikdy naplno nemůžou pochopit situaci, ve které se aktuálně nacházíte.

Nicméně pokud jste ztracená v řešení své aktuální situace, zda ve vztahu zůstat, nebo z něj odejít, zeptejte se jich. Ale odpovědi vnímejte jako inspiraci, nevěřte jim na 100 %, když vám osm kamarádek z deseti řekne, že byste se měla s partnerem rozejít ať už je důvod jakýkoliv (např. každý máte jinou povahu, věkově se k sobě nehodíte, jeho chování je otřesné, atd.).

Ano, v některých případech mohou mít pravdu (např. manipulátor, který vás využívá), ale v některých také ne (např. věkově se k sobě nehodíte – kdo určuje věk, který je pro daný vztah vhodný, či nikoliv?).

Inspirovat se názory svého okolí, ale v žádném případě na nich nelpět.

Všechna rozhodnutí jsou pouze na vás, nikdo jiný za vás rozhodovat nemůže!

Jak jsem již říkala, nikdo jiný nechodí ve vašich botách a nikdo nikdy si je nebude moci obout, tedy rozhodnutí či směr vaší životní cesty je pouze na vás.

A pokud stále nevíte, jak se rozhodnout, jestli zůstat v současném vztahu, nebo z něj odejít, pomůže vám čas, během kterého vám vykrystalizuje směr vaší další cesty.

Nejdůležitější informace jsou zde

Fungující partnerský vztah vás i vašeho partnera rozvíjí. Partner je vaším zrcadlem. Změňte nastavení své mysli a situace, které prožíváte v současném vztahu, se vám v dalším vztahu nebudou opakovat. Ukažte svému partnerovi nové pohledy na svět a uvidíte, jestli je bude následovat společně s vámi, nebo zda mu bude vyhovovat jen bublina, která ho obklopuje.

Důvěra je velmi křehká a nevěra ji může výrazně narušit. Nevěra pramení z dlouhodobé nespokojenosti. V manipulaci se otevírá prostor pro práci se sebevědomím. Ne vždy se vyplatí utéci z nespokojeného vztahu do nového vztahu. Rodina a přátelé vás mají rádi, záleží jim na vás, ale nežijí váš život. Rozhodnutí za vás nikdo neučiní – rozhodujete se pouze vy sama.

Tři otázky na samotný závěr

Upřímně si zodpovězte tyto otázky: „Jak se mi žije v současném partnerském vztahu? Co mě vyživuje? Co mi energii ubírá?“. 

Jsem žena, která v sobě našla truhlu se svým skrytým potenciálem a nyní rozvíjí své poklady. Ženám ukazuji, jak se proměnit ze zavitého poupěte v nádhernou růži. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.