Sebevědomou ženou se nenarodíte, ale stáváte se jí během svého života, aneb 11 tipů (a něco navíc) na posílení sebevědomí

3.6. 2021Eva Rosecká66x0

Technika zaměřená na sebe-poznání vám ukáže nový úhel pohledu vnímání sebe sama. Tipy na zvýšení sebevědomí vám přinesou kromě nových informací také v praxi vyzkoušené techniky, které ve vás zanechají nesmazatelnou stopu. Nouze nebude ani o 30 denní šatovo-sukňovou výzvu; přijímání komplimentů či výstup z komfortní zóny. V závěrečném tipu se navíc dozvíte, proč je důležité obklopovat se lidmi se zdravým sebevědomím.  

Sebevědomí aneb vědomí si vlastní ceny

Sebe-vědomí znamená vědomí si sebe sama, tedy kdo jsem; jak vnímám svou hodnotu; jak se mám ráda; jak se přijímám; jak si sama sebe vážím; jaká jsou má přání; jaké jsou mé cíle, kterých chci dosáhnout; co mi přináší radost; co mi přináší smutek; z čeho mám strach; čemu se chci vyhnout; jaké jsou mé silné stránky; jaké jsou mé slabé či stinné stránky.

Praktický tip na sebepoznání

Na úvod mám pro vás jeden praktický tip zaměřený na sebepoznání. Cílem tohoto sebepoznání je, abyste se na sebe podívala z nových úhlů pohledu a odpovědi viděla před sebou zapsané na papíře.

Vezměte si tužku a papír velikosti A4. Doprostřed si nakreslete postavičku a nad ní napište své jméno.

Zodpovězte si následující otázky a odpovědi si zapište na papír k postavičce.

  • Jaké jsou mé opravdu silné stránky?
  • Jaké jsou mé slabé stránky?
  • Jaké jsou mé úspěchy?
  • Jaké jsou mé neúspěchy?
  • Z čeho mám strach?
  • Co mi přináší radost?
  • Co mi přináší smutek?
  • Co se mi obzvlášť podařilo?
  • + Další odpovědi na otázky, které vás v průběhu tvoření napadnou.

Zapisujte si vše, co vás napadne. Každá odpověď je správná.  

Výsledné odpovědi vám ukážou obraz, jak vnímáte samu sebe.

Na tuto důležitou informaci nezapomínejte!

Sebevědomou ženou se nenarodíte, tou se stáváte v průběhu svého života – tedy na posilování svého sebevědomí pracujete celý život.

Tipy na zvýšení sebevědomí

V některých tipech si vyzkoušíte osvědčené techniky zaměřené na posílení sebevědomí. Získáte nové informace a nové úhly pohledu na sebe sama. A závěrečný tip vám prozradí, proč je důležité se obklopovat ve společnosti lidmi se zdravým sebevědomím. Nyní již pojďme k jednotlivým tipům.  

První tip: Mám se ráda, vážím si sama sebe

Postavte se bez oblečení před velké zrcadlo, ve kterém budete od hlavy až k patě co nejvíce vidět. Stůjte před zrcadlem, nic nedělejte, jen se pozorujte. Prohlídněte si své oči, svou tvář, své rty, svůj trup, atd. – celé své tělo. Všímejte si na svém těle jednotlivých detailů.

Pokud se při pozorování budou do vašich očí drát slzy, nezastavujte je, nechte je plynout. Slzy jsou pro vás přínosné, jelikož vám z těla odnáší veškerou bolest a smutek.

Až pocítíte, že všechny slzy z vašeho těla odešly, že se jich více ve vašem těle neukrývá, obejměte se svými pažemi (sebe-objetí má obrovskou moc), podívejte se do svých očí a nahlas si řekněte tato slova: „mám se ráda, vážím si sama sebe“. Takto tuto techniku ukončete.

Druhý tip: Líbí se mi …

Pokud máte za sebou první techniku, doporučuji se přesunout k této druhé technice. Podívejte se na sebe od hlavy až po paty a zodpovězte si následující otázku: „Co se mi na sobě líbí?“ a tu konkrétní část poté zvýrazněte. Pro větší názornost uvedu vše na příkladu.

Příklad:

Stojíte před zrcadlem a uvědomíte si, že se vám líbí vaše paže, protože jsou prostě krásné a dlouhé. Zaměřte na ně pozornost tak, že si na sebe vezmete halenku, která dá příležitost vašim pažím vyniknout (jiskru také dodá šperk či nalakované nehty). Nebo pokud se vám líbí vaše lýtka, nechte je vyniknout v sukni místo kalhot.

Třetí tip: Šaty ženě sluší

Zdůrazněte svou krásu a ženskost prostřednictvím šatů. Vyberte si šaty, které se vám nejen líbí, ale přináší vám opravdovou radost. Nemusíte nutně volit vyzývavé šaty, abyste na sebe připoutala zrak svého okolí. Pozornost na sebe upoutáte například hřejivou barvou šatů, případně originálními doplňky k vybraným šatům. A když přidáte svou oblíbenou vůni, budete neodolatelná.

Výzva:

Pojďte do výzvy, která spočívá v tom, že po dobu jednoho měsíce budete nosit jen šaty, nebo sukně. Ke kalhotám se budete moci vrátit další měsíc, za předpokladu, že budete sama chtít.

Ze své vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že pokud si obléknete šaty, ve kterých se budete cítit nádherně, magicky, žensky; okolí si této změny všimne a tato změna se pozitivně odrazí na vašem sebevědomí.

Čtvrtý tip: Komplimenty

Až vám okolí polichotí v podobě komplimentu, jak vám to dnes sluší, jak jste krásná, přijměte ho – usmějte se a poděkujte. Nedodávejte dodatky typu: „děkuji, ale (mám v nich velký zadek, tady mi dělají malý špíček, odhalují moje neforemné nohy, atd.)“. Neničte si své sebevědomí těmito dodatky. Opakování je matkou moudrosti: když obdržíte kompliment, jen se usmějte a poděkujte!

Pátý tip: Porovnávejte se pouze sama sebou

Vždycky bude někdo, kdo bude lepší než vy – krásnější, chytřejší, bystřejší, laskavější, atd. Nesoupeřte s druhými. Nesnažte se být něčí kopií, když jste originálem s nezaměnitelnou jedinečností. Buďte sama sebou za všech okolností. Porovnávejte se jen se sebou – jaká jste byla v minulosti a kde jste dnes?

Šestý tip: Věřte v sebe sama

Jste nádherná lidská bytost, která dokáže vše, co jen chce. Máte svou nevyčíslitelnou cenu, kterou nikdy nesnižujte. Důvěřujte si, věřte si. Nikdo jiný tak pevně jako vy ve vás věřit nebude.

Sedmý tip: Posilujte své silné stránky

Odhalte své talenty a rozvíjejte je, budete tak žít šťastný, spokojený a vnitřně naplněný život. Vášeň bude vaším každodenním hnacím motorem. Talent má velmi pozitivní vliv na vaše sebevědomí. V článku Skládejte mozaiku svého života, aneb objevte svůj talent, jsou otázky, které vás k vašemu talentu zavedou.

Osmý tip: Dosažené úspěchy

Podívejte se okem nezávislého pozorovatele na svůj život a zodpovězte si následující otázky. Jakých úspěchů jsem dosáhla? Co jsem překonala svými vlastními silami, i když se to zpočátku jevilo jako nezvládnutelné? Co vnímám jako svůj největší úspěch? Co se mi obzvlášť podařilo?

Devátý tip: Výstup z komfortní zóny

Komfortní zóna je zóna, ve které se cítíme dobře, v bezpečí, ale jakmile z ní vystoupíte, vaše vnitřní síla se pozitivně projeví na vašem sebevědomí. Jedním výstupem z komfortní zóny může být například prezentace, kdy před kolegy nebo klienty musíte odprezentovat konkrétní informace. Nebojte se těchto příležitostí a výzev, naopak vyhledávejte je, jelikož vás posunou ve vašem životě zase o stupínek výš.

Desátý tip: Vlastní názor

Každý den vás obklopuje obrovské množství informací, utvořte si na ně svůj názor – nenechte se v něm ovlivňovat svým okolím či médii. Za svým názorem si vždy stůjte.

Jedenáctý tip: Vděčnost

Možná vás překvapí síla této techniky, která spočívá v tom, že každý večer si do sešitu zapíšete tři věci, za které jste vděčná. Kupte si tedy nějaký krásný sešit, který se vám bude líbit a zároveň přinášet radost a každý večer si do něho zapisujte své vděčnosti. Vděčnosti si do něho zapisujte po dobu minimálně půl roku. Ano, za měsíc se dostaví první výsledky, ale za půl roku uvidíte ještě silnější výsledky.

Závěrečný tip na posílení sebevědomí

Obklopujte se sebevědomými lidmi se zdravým sebevědomím, protože vám ukážou, jak překonat nástrahy kladené do cesty za získáním a upevněním sebevědomí.

V krátkosti pár slov o kritice 

Nekritizujte své okolí: pokud své okolí budete kritizovat, ukazujete mu své komplexy, své nedostatky. Soustředíte se na druhé místo na sebe samu.

Nekritizujte ani sebe sama: pokud se začnete kritizovat, uvědomte si tuto skutečnost a sebe-kritiku zastavte. Místo sebe-kritiky buďte k sobě laskavá.

Od svého okolí přijímejte pouze konstruktivní kritiku, což je kritika, kdy vám dotyčný řekne, co se mu nelíbí, ale zároveň nabídne konstruktivní možnosti řešení.

Závěrečné shrnutí

Sebevědomí znamená vědomí si vlastní ceny.

Sebevědomou ženou se nenarodíte, tou se stáváte v průběhu svého života.

Na sebevědomí pracujete celý svůj život.

Važte si sama sebe, znejte svou cenu a nikdy pod ní nechoďte.

Buďte sama sebou za všech okolností.

Jste originálem, nebuďte něčí kopií.

Svou krásu zvýrazněte šaty.

Přijímejte komplimenty.

Rozvíjejte svůj talent.

Nezapomínejte na vděčnost.

Nekritizujte sebe, ani své okolí.

Zabývejte se pouze konstruktivní kritikou.

Obklopujte se ve společnosti lidmi se zdravým sebevědomím.

Otázka na samotný závěr

Jakou jednu věc si odnášíte z tohoto článku?

Jsem žena, která v sobě našla truhlu se svým skrytým potenciálem a nyní rozvíjí své poklady. Ženám ukazuji, jak se proměnit ze zavitého poupěte v nádhernou růži. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.